Celem projektu jest ochrona dziedzictwa kulturowego rejonu południowej Wileńszczyzny, leżącej obecnie w granicach Republiki Litewskiej. Ta część Wileńszczyzny mieści się dziś w obrębie administracyjnym Rejonu Solecznickiego. Projekt obejmuje ochronę ginącej powoli tradycyjnej pieśni wileńskiej – wielojęzycznej i wielokulturowej – tak, jak wielonarodowa i wielokulturowa zawsze była ziemia pomiędzy Wilnem, Lidą i Grodnem, przesycona wpływami kultury ludowej Polaków, Białorusinów, Litwinów, Rusinów, Rosjan, Tatarów, Żydów i wielu innych nacji zamieszkujących te tereny. Projekt promuje również bogactwo kultury tej ziemi, która wprawdzie nie zaginęła, będąc pieczołowicie chroniona w czterech muzeach Rejonu Solecznickiego, ale która jest słabo znana. Przyczyn tego faktu jest kilka, wśród nich najistotniejsze wydają się – trudny dostęp ze względu na położenie geograficzne i dojazd, słaba promocja tych prawdziwych skarbów kultury i dziedzictwa w mediach i nośnikach elektronicznych, brak nowoczesnych narzędzi dotarcia do szerokiego grona odbiorców.
W ramach projektu przewiduje się: skatalogowanie zbiorów czterech muzeów Rejonu (dwóch w Białej Wace, w Turgielach i w Taboryszkach), dygitalizację zbiorów i stworzenie – przy zastosowaniu nowoczesnych technik wizualnych i komputerowych – wirtualnych muzeów. Przy dobrej akcji promocyjnej zapewni to szeroki dostęp do zebranych w nich ponad 4500 eksponatów i dzieł.
I CZĘŚĆ ZADANIA
W dniach 15-30.07.2014 realizowaliśmy na Wileńszczyźnie jeden z etapów projektu pt. „Ocalić od zapomnienia". W ramach zadania fotograficy, filmowcy, historycy i grupa wolontariuszy katalogowała zbiory czterech muzeów Rejonu (dwóch w Białej Wace, w Turgielach i w Taboryszkach), dygitalizowała te zbiory a także nagrywała wywiady, reportaże z osobami zajmującymi się poszczególnymi zbiorami lub promującymi kulturę danego miejsca. Odbyła się rozmowa o zadaniach w Radiu Znad Wilii oraz ukazały się materiały prasowe w Wilnotece.lt
Rozmowa z Lorettą Grigorowicz- kierownik Domu Kultury w Białej Wace
Kolejna część projektu to w miesiącu sierpniu uzupełniamy dodatkowe nagrania i wykonujmey potrzebny materiał zdjęciowy. Grupa specjalistów zajmuje się także obróbką zebranych materiałów do dalszego przekazania.