Paczka dla Polskiego Kombatanta na Kresach - Boże Narodzenie 2013, część II

Podsumowanie wyjazdów i relacji z wypraw

PACZKA DLA POLSKIEGO KOMBATANTA NA

KRESACH - BOŻE NARODZENIE 2013

 

Szanowni Państwo, Przyjaciele akcji Rodacy-Bohaterom

PODSUMOWANIE I CZĘŚĆ 

Przedstawiamy kolejny etap podsumowania akcji Rodacy-Bohaterom. Paczka na Boże Narodzenie dla polskiego kombatanta na Kresach. Tym razem przesyłamy zestawienie wyjazdów z darami, relacje ich uczestników, fotoreportaż z wypraw. To bardzo wzruszające zestawienie wiadomości, tym bardziej, że  tych kombatantów u których byliśmy jeszcze w grudniu z paczkami, żegnaliśmy na zawsze w styczniu. Tym bardziej zdjęcia i relacje nabierają znaczenia i mocy.

ODESZLI

Edycja grudniowa to kolejny rekord pod kątem wypraw. Ich ilość stale się zwiększa i nie ma to związku z naszą chęcią wyjazdów za granicę, tylko z olbrzymią liczbą paczek, które trzeba dostarczyć do polskich środowisk . Od początku zakładaliśmy, że nasze dary będą w miarę naszych możliwości dostarczane bezpośrednio do kombatantów, ich rodzin czy innych polskich środowisk. W ten sposób   problem organizacji transportu i jego kosztów zostawiamy po naszej stronie. Jednak nie sądziliśmy, że przyjdzie nam zmierzyć się  z tak poważną logistyką.  

 W miesiącach grudzień i styczeń zorganizowaliśmy lub przygotowywaliśmy wspólnie z innymi partnerami 13 wypraw, które poniżej opisujemy. W każdym wyjeździe z darami biorą udział przedstawiciele  Stowarzyszenia Odra-Niemen a także  przedstawiciele środowisk, które organizują akcję na swoim terenie. Ta współpraca jest dla nas bardzo potrzebna z racji wsparcia organizacyjnego, ale też bardzo pomaga zadaniu. Uczestnicy wypraw piszą swoje relacje, przekazują swoje obserwacje w swoich środowiskach , uwiarygadniają nasze działania i wzbogacają swoją społeczna pracę. Po każdym wspólnym wyjeździe pozostają stałe przyjaźnie, dalsza współpraca i wzajemna pomoc. Staramy się też wszyscy biorący udział w wyjazdach godnie reprezentować własne środowiska i nasz kraj. Jak na razie otrzymujemy od Rodaków mieszkających poza granicami,  same pozytywne oceny naszych postaw i działań. Taki kierunek chcemy utrzymać.

 Prosimy też o zrozumienie związane z długim okresem dotarcia paczek do odbiorców. Nie wszystko zależy od nas. Jesteśmy też w zakresie logistyki darów zależni od innych środowisk, podmiotów i urzędów  w ramach prowadzonej  akcji.  Chcemy też podkreślić, że w pierwszej kolejności zawozimy dary do kombatantów, którzy otrzymują za każdym naszym pobytem po kilka solidnych paczek. Kolejne dary trafiają do innych polskich środowisk.

 

 FOTOREPORTAŻ Z WYPRAW- 1

 FOTOREPORTAŻ Z WYPRAW- 2

 

ODBYTE WYPRAWY W GRUDNIU: 

 

LITWA -   Wyjazd  prowadzony był przez Stowarzyszenie Odra-Niemen i przedstawicieli środowiska kibiców Lecha Poznań, którzy zorganizowali w Wielkopolsce potężną akcję. W grupie był też przedstawiciel z Warszawy oraz redaktor wrocławskiego Radia Rodzina. W czasie tej podróży odbyło się spotkanie z wileńskimi kombatantami, którzy jak zawsze licznie zbierają się na spotkanie z nami, byliśmy też w Rejonie Solecznickim u kombatantów

https://www.facebook.com/KibolskiKlubDyskusyjny/posts/579263898812313

Otrzymane podziękowania AK Litwa

LITWA - Drugą wyprawę na Litwę poprowadził Maciej, który razem ze swoim Stowarzyszeniem Promujmy Kozłowo non omnis moriar  koordynuje od kilku edycji naszą akcję na terenie Warmii i Mazur. Ta grupa odwiedziła także kombatantów i polskie środowiska z Rejonu wileńskiego i solecznickiego.

Relacja Macieja Prażmo

Fotoreportaż:
https://www.facebook.com/maciej.prazmo/media_set?set=a.10202869359921177.1073741831.1417382520&type=1

ŁOTWA, LITWA -  Kolejna wyprawa z darami została zorganizowana przez Pawła z Gniezna, który z grupą osób z Wrocławia, Gniezna, Poznania przejechał przez Litwę, gdzie w Rejonie Święciańskim zostawił dary dla Sybiraków i kombatantów oraz polskiej społeczności w Podbrodziu i Święcianach. Dalej grupa pojechała  na Łotwę, spotykając Sybiraków i polskie środowiska, nie zapominając o polskich miejscach pamięci.

 Krótka relacja z  wyjazdu na Łotwę przez Litwę, Koordynator z Gniezna Paweł:” Myślę ,że zadanie wykonaliśmy poprawnie. Ekipa była bardzo zgrana i zorganizowana. Wszyscy angażowali się bardzo. Warto było podjechać na Łotwę, Tam Polacy radzą sobie dużo lepiej niż na Litwie, ale też nie mają większych przeszkód. Przedszkole w Daugavpils jest świetne, ale najbardziej potrzebują  materiałów dydaktycznych. Początek wyprawy to WILNO, gdzie  Pan Edward Klonowski, kombatant AK, wspomagał nas we wszystkim. Zostawiliśmy część paczek zbiorczych w Wilnie, następnie u kombatantów lub wdów po kombatantach w Niemenczynie. Następnie ruszyliśmy do Pobrodzia, na Litwie , gdzie  odbyliśmy spotkanie z Dyrektor szkoły „Żejmiana” oraz szefową ZPL O/Święciański. Potrzeby szkoły związane z materiałami dydaktycznymi są bardzo aktualne, zostawiliśmy w Podbrodziu 20 paczek dla polskiej społeczności i polskiej szkoły,  wiele paczek z książkami oraz duże paczki zbiorcze z żywnością. Następnie Panie skierowały nas do p.Wacława w Święcianach. To wspaniały człowiek, żywa encyklopedia miejsc pamięci, adresów kombatantów, Sybiraków, bardzo nam we wszystkim pomógł. W ŚWIĘCIANACH zostawiliśmy paczki u kombatantów, lub ich rodzin, u Sybiraków, u sióstr Jadwigi (ur 30.03.1934) i Stanisławy (ur.01.01.1931), wspaniałe kobiety, które od wojny opiekują się miejscami pamięci narodowej. Na Łotwie byliśmy w DAUGAVPILS, gdzie opiekę nad nami przejęła Pani Alina. Odbyliśmy wizytę w polskim przedszkolu - jedyne na Łotwie (150 dzieciaków), zostawiliśmy tam dla każdego prezent oraz książki. Spotkaliśmy się z Sybirakami, na Łotwie . W czasie spotkania było  wielkie wzruszenie, wysłuchaliśmy wiele tragicznych historii i przekazaliśmy 18 paczek +dodatkowo prezent dla obchodzącej w tym dniu 85 urodziny p.Antoniny (10 lat łagru w Mordowii). Generalnie w czasie całej wyprawy było jak zwykle dużo wzruszeń ,łez, przebytej drogi i pracy. Nic  to. Jesteśmy do dyspozycji przy następnej akcji.”

UKRAINA - Odbyła się też wyprawa na Ukrainę, gdzie byliśmy w domach polskich kombatantów i osób represjonowanych miasta Lwowa. Zostaliśmy także zaproszeni na spotkanie wigilijne z udziałem naszych Rodaków, zawieźliśmy paczki polskiej społeczności w Sądowej Wiszni a także dojechaliśmy do Przemyślan, gdzie ksiądz Piotr Smólka prowadzi i opiekuje się polskimi rodzinami. Tam też zostawiliśmy nasze dary. W tej wyprawie oprócz przedstawicieli  Stowarzyszenia Odra-Niemen udział wzięły osoby ze środowiska organizującego projekt Godzina dla Polski w Głogowie oraz kibice Chrobrego Głogów. Z tym środowiskiem współpracujemy od roku i jest to wszechstronna i owocna współpraca. Był też obecny na wyprawie prywatny darczyńca z Poznania Marcin, który od pierwszej edycji wysyła do nas paczkę dla polskiego kombatanta na Kresach.

http://niezalezna.pl/49963-rodacy-bohaterom-na-kresach-na-nowo-uczylismy-sie-polskosci

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.558276267598798.1073741863.443864812373278&type=1

Otrzymane podziękowania: „Szanowna Pani Prezes Ilono  składam gorące podziękowanie na ręce Pani Prezes  wszystkim Kibicom związanych z Waszym Stowarzyszeniem ODRANIEMEN za wszelką pomoc materialną dla naszych wiernych  z Przemyślan i okolic pochodzących z Polskich Rodzin. Niech Boże Dzięcie hojnie Wam Wszystkim Rodakom błogosławi i da dobre zdrowie  w całym Nowym  2014  Roku . Serdecznie pozdrawiamy ks. Piotr Smolka z Wiernymi.”

MOŁDAWIA - Naddniestrze - Dodatkowo  nasz nowy stowarzyszeniowy przyjaciel z Przemyśla Marek, który organizował swoją wyprawę w ten rejon,  zawiózł kilkanaście  paczek mikołajkowych do Naddniestrza, dla polskich dzieci.

BIAŁORUŚ – Przed świętami paczki zostały dostarczone do kombatantów zamieszkałych na Polesiu i Grodzieńszczyźnie .

ODBYTE WYPRAWY W STYCZNIU:

 

LITWA – Tym razem została stworzona młodzieżowa grupa wyjazdowa. Przedstawiciele naszej organizacji, młodzi koordynatorzy z Pomorza oraz wspaniali młodzi liderzy z Kielc i Lublina zorganizowali  wspólny wyjazd. Grupa ta dostarczyła dary do Polaków z Rejonu Solecznickiego. Pomagał nam w rozdzieleniu paczek Wydział Socjalny Rejonu Solecznickiego. Dary dotarły do rodzin szczególnie dotkniętych przez chorobę  swoich dzieci, do Domu Samotnej Starości, do rodzin wielodzietnych. Niektóre z paczek osobiście dostarczali do rodzin polscy samorządowcy z Rejonu.

 Informacja z Rejonu Solecznickiego: „Mer Rejonu Pan Zdzisław Palewicz  przekazał osobiście paczki:  p. Reginie i Stanisławowi Wiercińskim z Taboryszek, którzy żyją ze sobą wspólnie już 73 lata, też paczka poszła do rodziny p. Zanety i Rimasa, w której rosną trojaczki, do  Czesławy, 12 letniej dziewczynki z Dajnowy. Dziewczynka   we Francji miała operację przeszczepu serca, cała Wileńszczyzna  zbierała dla niej pieniądze. Mer pojechał ją odwiedzić i też zawiózł paczkę. Tak że wszystko było jak najbardziej racjonalnie wykorzystane”.

Informacja od uczestników wyprawy:

3 stycznia grupa młodych osób z Kielc, Lublina, Wrocławia i Gdańska rozpoczęła swoją wyprawę na Litwę.  Jako miejsce wspólnego spotkania wyznaczyliśmy Białystok i tamtejszą siedzibę Stowarzyszenia Odra Niemen. Po zapakowaniu busa paczkami ruszamy w stronę granicy. W porannych godzinach meldujemy się w miejscowości Soleczniki, oddalonej o 60km od Wilna. Warto dodać, że gmina Soleczniki zamieszkała jest w większości przez Polaków.   Po chwili odpoczynku wraz z naszą przewodniczką Panią Reginą, ruszamy do polskiego domu pomocy rodzinie, gdzie zostawiamy kilka paczek. Wspólne rozmowy z jego mieszkańcami oraz zwiedzanie Solecznik zajmuje nam czas do wieczora. Następnego dnia rano zwarci i gotowi ruszamy w kierunku Wilna.  Tam z pomocą rodziny Klonowskich oraz wielce gościnnej polskiej młodzieży Wileńskiej odwiedzamy Dom Polski. Zostawiamy w nim kilka paczek. Mamy tutaj okazję spotkać się i porozmawiać z kombatantami, posłuchać ich historii, a także prowadzić pracę związaną z katalogowaniem przyniesionych przez nich zdjęć. Następnie pod przewodnictwem Pana Edwarda jedziemy na cmentarz, by tam oddać hołd poległym w czasie operacji Ostra Brama polskim żołnierzom.  Po drodze odwiedzamy również Pana Ryszarda- Sybiraka u którego słuchamy opowieści o wywózkach w głąb Rosji. Drugą cześć dnia poświęcamy na spotkanie z wileńską młodzieżą. Po wspólnym zwiedzaniu miasta i wieczornych rozmowach kierujemy się na miejsca naszych noclegów. Następnego dnia rano po mszy w polskim kościele jesteśmy obecni na spotkaniu młodzieży wileńskiej. Razem z nimi jedziemy na cmentarz Rossa by oddać hołd spoczywającym tam Polakom.  Czas w Wilnie mija wyjątkowo szybko. Po wspólnym obiedzie wsiadamy do naszych samochodów i kierujemy się w stronę Polski. Trzeba przyznać, że Polacy mieszkający na Litwie są świetnie zorganizowani. Drzemie w nich ogromny potencjał. Mocno dbają o wartości i tradycje narodowe.  Z tego miejsca chcemy podziękować za pomoc okazaną nam przez Polaków mieszkających na Litwie. Natomiast w imieniu Kombatantów i wszystkich obradowanych Polaków dziękujemy osobą, które włączyły się w akcję w Polsce! Przypominam również o akcji Paczka dla polskiego kombatanta na Kresach Wielkanoc 2014!

UKRAINA – Członkowie Stowarzyszenia Odra-Niemen z Wrocławia i podlaskiego oddziału, kibice Wisły Kraków oraz przedstawiciele  mieleckiego Klubu Historycznego Pamięć i Prawda pojechali z darami do Przemyślan i Brzeżan. Przekazali polskim środowiskom dary a także został zebrany roboczy materiał zdjęciowy do prac remontowych polskich miejsc pamięci.

http://czyliwiesz.pl/akcja-ukraina-w-wykonaniu-mielczan-paczki-z-darami-trafily-do-kombatantow-i-polonii-wideo-foto/

 Otrzymane podziękowania: „Pochwalony Jezus Chrystus !!! Pani Prezes Ilona Gosiewska i Zarządowi i Wszystkim Kibicom Śląska Wrocław i innych Klubów Sportowych w Polsce , którzy przez Was podali paczki świąteczne i wcześniej, aby pomóc naszym Rodakom i tym co pochodzą  z Polskich Rodzin i chodzą do kościoła, składamy gorące Bóg zapłać za Wasze Wielkie i Dobre Serce. Zapraszamy do odwiedzin naszych Wiernych w 2014 Roku . Życzymy Wam Kochani Rodacy z Wrocławia i z Ojczyzny wszelkiej pomyślności i zdrowia i wielu sukcesów Klubowi Śląsk Wrocław i innym Klubom z związanym z Waszym wspaniałym Stowarzyszeniem Odra-Niemen. Pozdrawiamy Was i zapraszamy ks. Piotr Smolka  z Wiernymi.”

BIAŁORUŚ – Przedstawiciele z Wrocławia, Głogowa i Poznania odwiedzili kombatantów na Grodzieńszczyźnie, z Panią kpt Weroniką Sebastianowicz na czele, spędzili czas z Polakami w Lidzie, oraz dojechali do polskich społeczności w Iwieńcu pod Mińskiem. Iwieniec leży, na skraju Puszczy Nalibockiej, mamy tam wielu wspaniałych polskich przyjaciół  a szefową tamtejszego oddziału Związku Polaków na Białorusi jest niezłomna Polka Pani Teresa Sobol.

 http://znadniemna.pl/3042/mlodziez-polska-szuka-prawdziwych-autorytetow-znajduje-zolnierzach-ak/

 Relacja Łukasza:

      https://www.facebook.com/KibolskiKlubDyskusyjny/posts/597929910279045

 Relacja Roberta:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.580117762081315.1073741874.443864812373278&type=1

Otrzymane podziękowania AK Białoruś

LITWA - Członkowie Stowarzyszenia Odra-Niemen z Wrocławia oraz Stowarzyszenia Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego oraz kibice Lechii Gdańsk wspólnie zorganizowali i odbyli wyprawę na Litwę. Tym razem zostawiliśmy dary dla polskich rodzin w Rejonie Solecznickim dla każdego powiatu. Poszczególni wójtowie odbierali paczki dla swoich mieszkańców. Osobiście byliśmy z darami w Gminie Dziewieniszki, która położona jest w południowo - wschodniej części rejonu, na obszarze tzw. „worka dziewieniskiego“, czyli terytorium Litwy otoczonym prawie w całości przez terytorium Białorusi.   W samej gminie i szkole zostawiliśmy paczki i rozmawialiśmy o współpracy. Ten wyjazd to także spotkania w Wilnie i pomoc Siostrom od Aniołów, które prowadzą od lat świetlicę dla dzieci „Dom który czeka” . Jednocześnie udało się nam odwiedzić po drodze w Alytusie naszego kombatanta Pana Jana. 

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.678040582216556.1073741846.537024712984811&type=1

 Otrzymane podziękowania: „Ośrodek Usług Socjalnych w Solecznikach składa serdeczne podziękowanie organizacji „Odra-Niemen“ za otrzymane dary. 103 paczki będą rozdane mieszkańcom rejonu otrzymującym  usługi opiekuńcze w domu. Dziękujemy za wsparcie i wyrażamy nadzieję na dalszą współpracę dla dobra naszych podopiecznych.  Ośrodek Usług Socjalnych w Solecznikach „

 WYPRAWY W PRZYGOTOWANIU:

 

Tak jak pisaliśmy wcześniej, nie wszystko zależy od nas i czasami musimy czekać z wyjazdami na odpowiedni moment. W odpowiednich magazynach czekają jeszcze dary, które dotarły do nas najpóźniej. Będą one przewiezione w następujące miejsca (wyprawy są w trakcie organizacji – zbieramy jeszcze niezbędne pozwolenia czy fundusze na transport, albo oczekujemy na pozytywne decyzje)

 BIAŁORUŚ – ostatnia tura paczek dotrze do polskich środowisk skupionych wokół Związku Polaków na Białorusi

MOŁDAWIA – Naddniestrze - W ramach akcji Rodacy-Bohaterom, po raz pierwszy postanowiliśmy dotrzeć z paczkami na najdalsze kresy - do Polaków mieszkających w Naddniestrzu. Mieszka tam ok. 14 tys. naszych Rodaków, najwięcej w Raszkowie i okolicach . Przygotowywany jest  transport darów oraz pozwolenia. Problemem jednak okazały się koszty tego przedsięwzięcia. Opłaty graniczne i celne wyniosą kilkaset dolarów, do tego dochodzi jeszcze koszt transportu, a jest on - ze względu na odległość do Naddniestrza - niemały. Apelujemy więc o wsparcie tej inicjatywy w formie wpłat na konto akcji Rodacy-Bohaterom. Wpłaty można opatrzyć dopiskiem "Naddniestrze": nr konta 41 1440 1185 0000 0000 1283 9308

UKRAINA – Żytomierszczyza -  zawieziemy dary dla mieszkających tam kombatantów i polskich środowisk

Za pomoc wszystkim dziękujemy, za wsparcie i życzliwość jak zwykle nisko się kłaniamy. Przede wszystkim jednak dziękujemy za to, że ta akcja tak pięknie może się rozwijać, dzięki tak wielu przyjaciołom. Myślimy nad wprowadzeniem nowych elementów do zadania od kolejnej wielkanocnej edycji. Już teraz zapraszamy do współpracy.  

 

DZIĘKUJEMY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!