Październik z Narodowymi Siłami Zbrojnymi

 

Pod takim tytułem Stowarzyszenie Odra-Niemen we współpracy ze Związkiem Żołnierzy NSZ oraz kibicami Śląska Wrocław współorganizowało cykl spotkań i wydarzeń dla upamiętnienia tej bohaterskiej formacji zbrojnej, walczącej z dwoma okupantami w pierwszej i drugiej konspiracji.

 

Narodowe Siły Zbrojne liczące ok. 70 tysięcy żołnierzy prowadziły walkę z niemieckim i sowieckim okupantem, a także chroniły ludność polską przed bandami UPA, zbrojnymi bandami komunistycznej partyzantki oraz siłami represji okresu stalinowskiego.

Pierwsze wydarzenia Października z NSZ-em odbyły się w pierwszy weekend miesiąca. Do Wrocławia przybyła delegacja Zarządu Okręgu Wielkopolskiego ZŻ NSZ.

Początek wizyty to odwiedziny u Pani Zofii Bartczak w Oleśnicy. Pani Zofia to córka płk Stanisława Kasznicy – ostatniego Komendanta Głównego NSZ. Była kawa, ciasto i oglądanie pamiątek dotyczących Stanisława Kasznicy – m.in. Krzyża Orderu Virtuti Militari oraz szkaplerza, który Stanisław Kasznica wykonał dla ukochanej córki z chleba, przebywając w celi więzienia na warszawskim Mokotowie.

Kolejnym elementem programu było spotkanie filmowo-dyskusyjne w sali wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Civitas Christiana. Tam odbyła się projekcja filmu Jerzego Zalewskiego „Kadry”, a następnie dr Rafał Sierchuła z Poznania wygłosił prelekcję na temat działalności podziemnej organizacji narodowych w niemieckim Kraju Warty. Po wykładzie było wiele pytań i gorąca dyskusja, w której wzięli udział m.in. Kombatanci NSZ, z panem Władysławem Dłużniewskim – Prezesem Dolnośląskiego Oddziału NSZ na czele.


Niedziela, 6 października rozpoczęła się od uroczystej Mszy Świętej w Kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku we Wrocławiu, w intencji poległych, zamordowanych, zmarłych i żyjących Żołnierzy NSZ. Po Mszy Świętej Pan Janusz Słociński – Żołnierz NSZ z legendarnego oddziału „Jaremy” wręczył medale 70-lecia Narodowych Sił Zbrojnych. Medal otrzymali Kombatanci oraz osoby i organizacje zasłużone w propagowaniu wiedzy o Narodowych Siłach Zbrojnych i innych formacjach narodowego ruchu oporu. Miło nam poinformować, że także Stowarzyszenie Odra-Niemen zostało uhonorowane takim zaszczytnym medalem.

 

Po Mszy Świętej Kombatanci i goście odwiedzili kwatery Żołnierzy Wyklętych na wrocławskim Cmentarzu Osobowickim. Delegacje złożyły wieńce i znicze na grobach żołnierzy rozstrzelanych w więzieniu na Kleczkowskiej we Wrocławiu, wśród których byli również żołnierze NSZ.

Kolejny weekend to spotkania we Wrocławiu i Głogowie z Panem Januszem Niemcem – synem majora Antoniego Żubryda ps. „Zuch”, legendarnego dowódcy Narodowych Sił Zbrojnych na Podkarpaciu. Pan Janusz opowiedział fascynującą historię życia swoich „wyklętych” rodziców - Janiny i Antoniego Żubrydów. Szczególnie dużo czasu poświęcił kwestii zabójstwa rodziców. Morderstwa z zimną krwią dopuścił się agent UB wprowadzony do oddziału – Jerzy Vaulin. Morderca żyje do dziś i szczyci się swoim czynem, a Sąd w wolnej Polsce uniewinnił go od zarzutu podwójnego morderstwa z powodu przedawnienia. Pan Janusz opowiedział nam również historię swojego życia, a jest On najmłodszym więźniem okresu stalinowskiego w Polsce. Miał 4 lata, kiedy UB aresztowało go po raz pierwszy. Wypuszczono Go po kilku dniach w odpowiedzi na groźby mjr Żubryda. Drugi raz zatrzymano go rok później. Spędził w rzeszowskim więzieniu 6 miesięcy. Po śmierci rodziców małego Janusza oddano do domu dziecka, skąd dopiero po jakimś czasie udało się wydostać Go jego ciotce. Opowieść Pana Janusza ilustrowana była filmem o Janinie i Antonim Żubrydach oraz Ich synu. Po spotkaniu była długa, gorąca dyskusja. Podobne emocje były widoczne na niedzielnym spotkaniu w Głogowie, gdzie nasi przyjaciele tworzący projekt "Godzina dla Polski" zorganizowali Panu Januszowi wspaniałe przyjęcie z mieszkancami tego miasta. Szczegółową relację z pobytu Pana Janusza Niemca prezentuje TELEWIZJA MASTER Z GŁOGOWA


Kolejnym wielkim wydarzeniem Października z NSZ-em była uroczystość, która odbyła się w przerwie meczu piłkarskiego. Mecz Pucharu Polski pomiędzy Śląskiem Wrocław, a Jagiellonią Białystok odbył się 21 października. W przerwie meczu Kombatanci NSZ oraz działacze Związku udekorowali kilkuosobową reprezentację kibiców Śląska Wrocław medalem 70-lecia Narodowych Sił Zbrojnych. Tylko trzy ekipy kibicowskie otrzymały w tym roku te zaszczytne medale: byli to obok kibiców Śląska, kibice Legii Warszawa oraz Lecha Poznań. Medal wręczyła Pani Genowefa Aleksander – żołnierz NSZ, więzień okresu stalinowskiego. Kibice zgromadzeni na stadionie przywitali Kombatantów NSZ kwiatami oraz okrzykami „Chwała Bohaterom”.

                                            

                                              

W dniu 22 października odbyła się na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego prelekcja Pana Leszka Żebrowskiego na temat wymiany elit w Polsce Ludowej. Wykład zorganizowany przez środowisko kibicowskie Śląska Wrocław zgromadził ponad dwustu słuchaczy. Znakomity znawca tematyki Narodowych Sił Zbrojnych, tym razem swoją prelekcję skupił na kwestii zastępowania elit II RP przez „elity” stalinowskie. W porywającym wykładzie Pan Leszek Żebrowski przedstawił syntezę wiedzy na temat zawrotnej kariery tzw. elit okresu stalinowskiego – elit wojskowych, naukowych, artystycznych itp. Po wykładzie prelegent podpisywał książki swojego autorstwa oraz pozował do zdjęć z uczestnikami.

*********

Październik z Narodowymi Siłami Zbrojnymi dobiega końca. Obfitował w liczne wydarzenia i bardzo interesujące spotkania. Jesteśmy przekonani, że należy dołożyć wszelkich starań, aby odkłamywać historię NSZ-u, przywracać Żołnierzom formacji narodowych dobre imię i sławić Ich wielki wkład w walkę o wolną Polskę. Następny miesiąc z NSZ-em planujemy już wiosną. Do zobaczenia.