RODACY-BOHATEROM.Paczka dla polskiego kombatanta w Polsce i na Kresach

Nowa odsłona strony https://rodacybohaterom.pl

Rodacy-Bohaterom to  ogólnopolska zbiórka darów i funduszy. Strona jest narzędziem informacyjnym dla darczyńców i koordynatorów.

Aby zgłosić się do akcji, należy w górnym panelu wybrać zakładkę AKCJA PACZKOWA a następnie ZGŁOŚ ZBIÓRKĘ.

Jesteśmy w trakcie akcji "Rodacy-Bohaterom. Paczka dla polskiego kombatanta w Polsce i na Kresach."

Przedstawiamy film, z pobytu weteranów w Juracie, z października tego roku. Niech ten dokument będzie wzmocnieniem naszego wspólnego działania, zbierania darów i pamięci dla bohaterów naszej wolności.
Pobyty kombatantów, międzypokoleniowa integracja to też element całorocznego projektu RODACY-BOHATEROM

Film powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.  


O akcji Rodacy-Bohaterom w mediach:

 Wrocławski Gość Niedzielny 

Telewizja Republika

 Rodacy-Bohaterom na Podlasiu

Trwa akcja Rodacy-Bohaterom, do której dołączyła niezwykła zacna grupa z Augustowa. Dzięki Pani Danucie Kaszlej włączył się Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie oraz uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie. Spędziliśmy cały weekend w Augustowie. Odbyło się jak zawsze wzruszające spotkanie z Panią płk Weronika Sebastianowicz.

Pracujemy też od kilku tygodniu razem z tym środowiskiem, z grupą ze Stowarzyszenia Historycznego im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej, z innymi podlaskimi środowiskami nad wzmocnieniem struktur akcji Rodacy-Bohaterom w tym regionie, nad promocją wolontariatu, nad szeroką współpracą przy działaniach historycznych.

Jesteśmy bardzo dumni, że tak zacne, tak bardzo szanowane organizacje na Podlasiu włączają się do akcji Rodacy-Bohaterom, ale jeszcze bardziej dumni jesteśmy ze współpracy pomiędzy środowiskami, z przyjacielskiej atmosfery, z działania bez znamion konkurencji, z wzajemnym uczeniem się od siebie i szacunkiem do swoich osiągnięć. To jest też dodatkowa wartość naszej wspólnej akcji Rodacy-Bohaterom. Bo przecież takich sprawdzonych przyjaźni mamy wiele w całej Polsce.

Rodacy-Bohaterom. Rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 Grudzień to rocznica wprowadzenia stanu wojennego. A my ruszamy z akcją plakatową na przystankach autobusowych w całej Polsce.
Rodacy Bohaterom to projekt adresowany do kombatantów I i II Konspiracji, do Kresowych Weteranów, ale też tych mieszkających w Polsce. Projekt stał się przez lata także obszarem łączenia pokoleń, sztafetą patriotyczną. Mamy w swoim gronie środowisko Solidarności, Solidarności Walczącej, osoby z Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Znamy rodziny kombatantów, których członkowie odzyskiwali Niepodległość Polski, walczyli na frontach II Wojny Światowej, byli Żołnierzami Wyklętymi, a najmłodsze pokolenia za działalność antykomunistyczną 13 grudnia zostawało aresztowane. Dlatego dobrze się składa, że ruszamy właśnie dzisiaj z kampanią promocyjną akcji Rodacy Bohaterom. 


Składamy dziś tym samym hołd bohaterom naszej wolności, bo tym jest ten projekt - dziełem naszej wspólnej pamięci narodowej.

 
 
  

 

Rodacy-Bohaterom. BOŻE NARODZENIE. Wyprawy z darami do kombatantów na Kresach  XII 2018 

7-9.12.2018 r. - Litwa, Rejon Solecznicki - koordynator wyprawy Mazowiecki Oddział SON

10-16.12.2018 - Litwa, Łotwa - koordynator wyprawy Bydgoszcz i Gniezno

14-16.12.2018 - Białoruś, Grodno - koordynator wyprawy SON Wrocław

14-16.12.2018 - Ukraina, Wołyń i Lwów - koordynator wyprawy Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle

 Kampania reklamowa akcji Rodacy-Bohaterom

W całym kraju, w Wielkiej Brytanii, Szwecji, USA zbierane są dary i fundusze na realizację projektu. Wszędzie lokalnie dużo pozytywnego szumu i zaangażowania. Wzmacniamy te czynności kampanią reklamową w całym kraju. Dzięki firmie AMS pojawiły się już pierwsze plakaty w Warszawie.

I etap zadania to zbiórka darów w całej Polsce, współpraca z koordynatorami oraz organizacja  3 grudniowych wyjazdów z paczkami na Kresy. II etap projektu to  zwożenie z różnych zakątków kraju dary, a w regionach jest intensywny czas pakowania paczek. III etap to planowanie i organizacja  17 wypraw do końca lutego 2019 roku. Odwiedzimy kombatantów, Sybiraków, polskie rodziny i środowiska na Białorusi, Litwie, Ukrainie, w Rumuni, a także w Mołdawii.  Prosimy o wsparcie finansowe tych działań - zakup paliwa i transport to główny koszt. Pobyt grup, wyżywienie wolontariuszy to nasz wkład własny i pomoc Rodaków zza wschodniej granicy. Nikt też z nas nie pobiera wynagrodzeń w tym projekcie.  W wyprawach biorą udział przedstawiciele środowisk zaangażowanych w lokalne akcje Rodacy-Bohaterom.

KOLĘDA ZESŁAŃCÓW SYBIRU 1941 

Materiał zrealizowany przez studentów Akademii Ignatianum w Krakowie, promuje akcje Rodacy-Bohaterom. Przy okazji jej poblikacji płk. Weronika Sebastianowicz z Grodna napisała, że razemz  koleżankami śpiewały ją w Workucie.

 

2019 rok - Podsumowanie akcji w regionach i realizacja wypraw z darami

Od stycznia do maja 2019 do trwa etap podsumiwań akcji w regionach, zwożenie darów z różnych stron Polski do magazynów oraz organizacja wypraw z darami do polslich kombatantów i inncyh polskich środowiska  zza wschodnią granicą. To najtrudneijszy logistycznie, organizacyjnie i finansowo obszar.  Wykonanie tak dużej liczby działań jest możliwe dzięki darczyńcóm prywatnych i instytucjonalnym. W I kwartale  2019 roku partnerem tej części zadania była Fundacja ARP, dzięki której pokryliśmy część kosztów zadania. 

 

Rodacy-Bohaterom. BOŻE NARODZENIE.  Podsumowanie akcji w Regionach 

Podsumowanie akcji "Rodacy Bohaterom" na POMORZU ŚRODKOWYM - Koszalin

KUJAWSKO-POMORSKIE: Mieliśmy przyjemność wziąć udział w gali podsumowującej akcję Rodacy Bohaterom w woj. kujawsko-pomorskim, organizowaną przez Lex Lupus z Torunia. Było wiele śmiechu, wzruszeń i emocji. Organizatorzy osiągnęli wspaniały wynik, zbierając ponad 6,2 tony żywności! Jeszcze raz dziękujemy za zaproszenie i świetną współpracę przy akcji.

LUBELSZCZYZNA - W Lublinie na UMCS odbyło sie podsumowanie akcji w regionie Reportaż ze spotkania na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS w Lublinie podsumowującego zbiórkę darów w ramach akcji . REPORTAŻ 

MAŁOPOLSKA: 29 stycznia  braliśmy udział w briefingu w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim, dotyczącym akcji Rodacy-Bohaterom.  W całej Małopolsce zebrano niemal 10 ton produktów, to niesamowity rezultat, gratulujemy koordynatorom akcji, Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Małopolski i Akademia Ignatianum w Krakowie! Dziękujemy za wsparcie Małopolski Urząd Wojewódzki. Rozmowa w PR Kraków z Tomaszek Konturkiem (koordynator Kraków) oraz Dominikiem Rozpędowskim (koordynator ogólnopolski) 

 

Rodacy-Bohaterom. BOŻE NARODZENIE.  Wyprawy z darami do kombatantów na Kresach  I 2019 

W styczniu zorganizowaliśmy  kresowe wyprawy z darami w ramach akcji RODACY-BOHATEROM

Żmudź i Wileńszczyzna - koordynator wyjazdu Stowarzyszenie Traugutt.org    FOTOREPORTAŻ

Litwa - koordynator wyjazdu Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów

Litwa Rejon Solecznicki - koordynator wyprawy Stowarzyszenie Odra-Niemen wspólnie z młodzieżą z Augustowa

Litwa Rejon Solecznicki, spotkania z seniorami - koordynator wyprawy Wschodni Patrioci

Białoruś, Wołkowysk i Iiweniec - koordynator wyprawy Stowarzyszenie Odra-Niemen Wrocław

Rodacy-Bohaterom . BOŻE NARODZENIE. Wyprawy z darami do kombatantów na Kresach  II 2019

Litwa Rejon Trocki - koordynator Opolski Oddział Odra-Niemen

Ukraina Lwów, Stryj, Drohobycz i Kołomyja - koordynator wyprawy Stowarzyszenie Traugutt.org

Litwa Rejon Solecznicki - koordynator Stowarzyszenie Odra-Niemen Opolski Oddział i Opolscy Harcerze

Litwa Rejon Solecznicki i Święciański - koordynator  Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Małopolski i Fundacja Ignatianum

Litwa  - koordynator  Stowarzyszenie Odra-Niemen Wrocław 

Rumunia/Mołdawia - koordynator Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddziały Opolski i Małopolski 

Białoruś Grodzieńszczuzna - koordynator Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Mazowiecki.Wschodni Patrioci

Rodacy-Bohaterom. BOŻE NARODZENIE.  Wyprawy Wyprawy z darami do kombatantów na Kresach  II 2019

Ukraina Drohobycz - koordynator Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddziały Lubelski i Małopolski

Litwa Soleczniki, Turmonty, Polskie Hospicjum w Wilnie - koordynator Stowarzyszenie Odra-Niemen Wrocław i Oddział Mazowsze Wschodni Patrioci  

Białoruś Wołkowysk  - koordynator Stowarzyszenie Traugutt.org

Białoruś Polesie  - koordynator Stowarzyszenie Odra-Niemen Wrocław i Oddział Wielkopolski 

Litwa Rejon Solecznicki - koordynator Patriotyczny  Kędzierzyn Koźle 

Rodacy-Bohaterom. WIELKANOC 2019

 

Szczegóły bieżacej edycji: rodacybohaterom.pl

Wyprawy z darami do kombatantów na Kresach  IV 2019:

Ukraina Wołyń, Równe, Lwów - koordynator Stowarzyszenie Odra-Niemen  Oddział Mazowsze Wschodni Patrioci  i ZHR Wodzisław Śląski  

Polska Wrocław - koordynator Stowarzyszenie Odra-Niemen i harcerki

Polska Łańsk, międzynardowe spotkanie kombatantów - koordynator Stowarzyszenie Odra-Niemen

Polska Dubienka  - koordynator Stowarzyszenie Odra-Niemen Wrocław i Oddział Lubelski