V Festiwal Filmów Dokumentalnych NIEZWYKLI NIEZŁOMNI WYKLĘCI Gdynia 2013

W Gdyni odbyło się wspaniałe wydarzenie. Po raz piaty zorganizowany został Festiwal Filmów Dokumentalnych NIEPOKORNI NIEZŁOMNI WYKLĘCI. Dyrektor festiwalu Pan Arkadiusz Gołębiewski realizuje wspaniały projekt, a nasze Stowarzyszenie miało zaszczyt być partnerem tego zadania.

Relacja z 1 Dnia Festiwalu NNW

Relacja z 2 Dnia Festiwalu NNW

Relacja z 3 Dnia Festiwalu NNW

W trakcie trzech dni odbyła się projekcja zgłoszonych do festiwalu filmów, w tym filmu pt. „Pani Weronika i Jej chłopcy”. Zorganizowano wiele świetnych paneli dyskusyjnych. Jednym z nich był panel poświęcony kobietom niezłomnym z udziałem bohaterek więźniarek łagrów, Fordonu i innych więzień na przestrzeni lat 1939-1989. Udział w tej dyskusji udział wzięły m.in.  kpt. Weronika Sebastianowicz, żołnierz AK więzień łagrów stalinowskich, Lidia Lwow-Eberle, żołnierze AK, towarzyszka życia legendarnego mjr Łupaszki, łączniczka w jego oddziale, skazana na wieloletni wyrok w powojennej Polsce, Ewa Kubasiewicz z najwyższym wyrokiem kobiecym w PRL orz inne znakomite panie, działaczki opozycji, Solidarności. 

 

SZCZEGÓŁOWA FOTORELACJA Z CAŁEGO WYDARZENIA 

Innym ciekawym panelem była bardzo żywa i emocjonalna dyskusja o tym jak w filmie pokazywać historię, prowadzona przez reżyserów i historyków. Inny temat panelowy to subkultury w PRL, dyskusja skupiła  wokół tematu: Malejonka, Pospieszalskiego, gości z Niemiec, Rapera Tadka, Skibę. Dla nas ważne spotkanie to dyskusja organizacji pozarządowych o tym jak opowiadać historię młodemu pokoleniu, czy projektami historycznymi, patriotycznymi można zainteresować młodego człowieka.

W tym temacie Stowarzyszenie ODRA-NIEMEN miało swoje wystąpienie i prezentację naszych zadań, a sam panel był najliczniej reprezentowany spośród innych. Mieliśmy przyjemność dyskutować m.in. z przedstawicielami Fundacji Niepodległości, Fundacji WBK BZ, świetnymi dziewczynami, które napisały książkę o Żołnierzach Wyklętych dla dzieci (książka „Rycerze lasu” rozeszła się na festiwalu momentalnie), Raperem Tadkiem oraz liderami fantastycznie prowadzonej grupy głogowskiej, która tworzy u siebie projekt „Godzina dla Polski”.

 

Dodatkowym udziałem naszego stowarzyszenia w festiwalu była możliwość zaprezentowania naszej wystawy "Ocalić od zapomnienia". Wystwa stanęła przed budynkiem Teatru Miejskiego, gdzie odbywał sie festiwal a my mieliśmy okazję podziękować publicznie twórcy tej wystawy - Piotrowi Kurpasce (na zdjęciu).

Najbardziej oblegany panel to „Przywracamy bohaterów” z samymi wspaniałymi gośćmi: Lidia Lwow-Eberle, Witold Mieszkowski, dr Andrzej Ossowski, Piotr Szubarczyk i dr hab. Krzysztof Szwagrzyk. To było bardzo wzruszające spotkanie w czasie którego Pani Lidia dziękowała za to, że  udało się znaleźć szczątki mjr Łupaszki. Oprócz filmów, paneli odbywały się warsztaty filmowe „Młodzi dla historii” oraz miały miejsce świetne koncerty „Panny wyklęte” i Raper Tadek z orkiestrą symfoniczną. Wzruszeń, spotkań ze wspaniałymi bohaterami i gośćmi było mnóstwo. Józef Bandzo „Jastrząb”, żołnierz majora Łupaszki, ofiarował nam wykonaną własnoręcznie z plasteliny figurkę Żołnierza Wyklętego, zresztą tych figurek stworzył kilka, a my dostaliśmy jedną z nich. Zaprosiliśmy „Jastrzębia” do Wrocławia i mamy nadzieję na spotkanie z tym bohaterem w naszym mieście. Stanisław Krupa, powstaniec warszawski, współwięzień majora Łupaszki z celi śmierci to kolejna postać, z którą  dana nam była możliwość rozmów i nawiązania życzliwej znajomości.

Jednak festiwal będzie się nam kojarzył głównie z naszymi wspaniałymi damami: panią kpt. Weroniką Sebastianowicz, która zawładnęła publicznością festiwalową swoimi wystąpieniami oraz panią kpt. Lidią Lwow-Eberle wspaniałą, ciepłą i niezwykle skromną kobietą. Obu paniom mieliśmy przyjemność i zaszczyt towarzyszyć podczas tych trzech wspaniałych dni.

Stowarzyszenie ODRA-NIEMEN będzie wspierać projekt festiwalu w kolejnych latach. Będziemy też zachęcać do tworzenia dużej grupy przyjaciół tego wydarzenia, którego twórcy potrzebują wsparcia finansowego i organizacyjnego oraz wszelkiej pomocy. Tak duże przedsięwzięcie organizuje grupka kilku osób. Dla nich całe nasze środowisko przekazuje wielkie podziękowanie za to, że jest taki festiwal, że mieliśmy możliwość w nim uczestnictwa i za życzliwość oraz chęć współpracy z nami. DZIĘKUJEMY !   

 

 LAUREACI KONKURSU