Warsztaty historyczne dla młodzieży szkolnej Dolnego Śląska

W bieżącym roku po raz pierwszy zaprosiliśmy młodzież szkół gimnazjalnych i ponad-gimnazjalnych do udziału w warsztatach, mających na celu zapoznanie młodych pasjonatów historii z technikami przygotowania prac o tematyce związanej z historią najnowszą. Warsztaty są elementem projektu związanego z tematyką Żołnierzy Wyklętych. W ramach projektu już po raz trzeci organizowany jest Konkurs literacko-historyczny o Żołnierzach Wyklętych. Poprzednie dwie edycje konkursu pokazały, że młodzi uczestnicy nie zawsze potrafią prawidłowo korzystać ze źródeł historycznych, nie wiedzą skąd czerpać wiedzę i jak tę wiedzę w ciekawy sposób zaprezentować. Dlatego też tegoroczna edycja konkursu poprzedzona została pięciogodzinnym warsztatem przygotowawczym. Już wiemy, że będziemy cyklicznie takie warsztaty powtarzać, bo zainteresowanie udziałem w takich zajęciach, nawet jak to jest sobota do południa, jest bardzo duże.  Młodzi pasjonaci historii mogą zdobyte podczas zajęć umiejętności wykorzystać w pracach przygotowywanych w ramach innych konkursów i projektów.

Warsztat składa się z dwóch części:

Część pierwszą poprowadził Pan Wojciech Trębacz – kierownik Referatu Edukacji Historycznej w Instytucie Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Zajęcia w tej części dotyczyły: korzystania ze źródeł informacji, unikanie plagiatów, konstrukcja pracy historycznej itd.

Część druga to krótki warsztat w zakresie pozyskiwania informacji od żywych świadków historii. Warsztat pracy z kamerą i z rozmówcą prowadzili: dziennikarz Olaf Młyński oraz operator filmowy Norbert Choiński.

Całość warsztatu to 5 godzin zajęć. Uczestnicy otrzymują materiały szkoleniowe oraz certyfikaty uczestnictwa w warsztatach. W bieżącej edycji zajęcia odbywały się na terenie XVII LO im. A. Osieckiej we Wrocławiu, ul. Tęczowa 60, w dniach:

1 grupa – 19 października  oraz 2 grupa – 26 października

 

ZAPRASZAMY NA KOLEJNE SPOTKANIA !!!

Zadanie realizowane jest w ramach całorocznego projektu „Młody Wrocław pamięta o Niezłomnych” i dofinansowany przez: