Wyprawa robocza na Bukowinę Rumuńską

W dniach 2-5.04.2014 odbyliśmy razem z naszym przemyskim partnerem Markiem Pantułą,  wyjazd na Bukowinę Rumuńską. Wyprawa miała kilka celów – poznanie się z Polakami zamieszkującymi miejscowości Plesza, Nowy Sołoniec, Polana Mikuli, Suczawa, przekazanie naszym Rodakom paczek świątecznych.

Głównym celem było jednak  przygotowanie i omówienie projektów, które wspólnie ze Związkiem Polaków w Rumunii będziemy realizować w bieżącym roku. W Suczawie odbyliśmy spotkanie w Domu Polskim, głównej siedzibie Związku Polaków w Rumunii i mieliśmy możliwość rozmów z szefem tej organizacji oraz posłem polskiej mniejszości, Panem Gerwazym Longherem.

Sama podróż, ponad 20-godzinna była emocjonująca. Przejechaliśmy przez Węgry i Słowację a potem przez  Alpy Rodniańskie, które są najwyższym pasmem Karpat Wschodnich. Zwiedziliśmy znajdujący się na trasie Monastyr Humorlui /lista UNESCO/. W trakcie drogi mieliśmy bardzo zmienną pogodę od wczesnej wiosny po mocną zimę

Zdumiały nas bardzo piękne i nowoczesne Domy Polskie  i profesjonalizm w realizacji zadań oraz zakres współpracy polskiej mniejszości z rządem i parlamentem rumuńskim.

 

Spotkania z Polakami jak zawsze i wszędzie serdeczne. Tym razem zapadł nam w pamięci Bolek, polski, miejscowy artysta rzeźbiarz z Pleszy, który przepięknie rzeźbi w drewnie oraz w kamieniu. Oglądaliśmy  wspaniałe dzieła artysty w jego pracowni a także podziwialiśmy jego rzeźby, które wykuwa w różnych okresach swojego życia, na okolicznej skale. Wspaniałe spotkanie.

 

 FOTOREPORTAŻ Z WYPRAWY